Szemen szedett igazságok 51-60.
51. Mit tehetünk a rövidlátás ellen?
52. Ki és mit csinál az optometrista?
Az optometrista optikában dolgozó diplomás szakember, aki teljeskörú látásvizsgálatot, valamint szemészeti szűrővizsgálatot végez, szemüveget ír fel, kontaktlencsét illeszt, és szükség esetén szemész szakorvoshoz irányítja a pácienseket. Az optometrista számos egyéb speciális látásvizsgálatot is végez, pl Polateszt, 3D látásvizsgálat, Vision (ejtsd: vizsön) terápia. Mondhatjuk nyugodtan, hogy egy jó optometrista a szemész szakorvos „jobbkeze“ és ez fodítva is igaz, a szemész szakorvos munkáját is nagyban segíti az optometrista.
53. Ki és mit csinál az optikus?
A látszerész, vagy más néven optikus egy szemészeti és optikai ismeretekkel rendelkező szakember, aki segít a megfelelő szemüveg, napszemüveg kiválasztásában, ajánl megfelelő szemüveglencsét az Ön szeméhez és el is készíti az önnek megfelelő szemüveget. Jártas a kontaktlencsék világában is. Szemüvegek készítésével, javításával, kontaktlencse ajánlással, illetve szaktanácsadással is foglalkozik.
54. UV-sugárzás ellen
Az UV-sugárzás elleni megfelelő védekezésre akkor is szükségünk van, amikor napszemüveget eszünkbe sem jutna felvenni. Borongós időben se feledkezzen meg a szem UV védelméről! Hiszen ilyenkor is számolnunk kell az UV-sugárzással. Ezt a fényresötétedő lencsékkel lehet jól szemlélteni. A fényresötétedő lencse az UV-sugárzás hatására sötétedik be. Biztosan sokan látják az utcán, hogy borongós időben is besötétedik a szemüveglencséjük, ez tehát azt jelenti, hogy hiába nincs napsütés, az UV-sugárzás bizony igen erős.
55. A természetes fény pozitív hatásai
56. Fényresötétedő lencsék teszik a dolgukat!
A fényresötétedő lencsék az UV-sugárzás hatására sötétednek be. Akkor miért annyira sötétek borongós, napfény nélküli időben, mikor eszünkbe se jut napszemüveget viselni? Mert a szemüveg teszi a dolgát! Erős az UV-sugárzás!
57. Téli sportok közben is napszemüveg
58. Télen is vigyázzunk!
A tél legnagyobb kockázata az UV-sugárzás. A rendkívül magas energiájú, de nem látható fény mennyisége ugyanis sokkal kevésbé függ az évszakoktól, mint hisszük. Ráadásul télen sokkal nagyobb mennyiségben érheti a szemünket UV-sugárzás, mint nyáron, amikor az erős fény miatt önkéntelenül is odafigyelünk erre. A téli sportokat nem véletlenül említik kockázatként.